Położony w rejonie Turcji Egejskiej Efez jest prawdopodobnie najlepiej zachowanym miastem starożytnym w rejonie Morza Śródziemnego. W starożytności Efez był tętniącym życiem miastem handlowym oraz ośrodkiem kultu Cybele - bogini płodności. Obecnie prowadzone wykopaliska archeologiczne oraz prace konserwacyjne dają natomiast nadzieję na jeszcze ciekawsze wrażenia z odwiedzin w Efezie, więc w to miejsce warto wracać.
Efez jest również ważnym miejscem dla chrześcijan. Tutaj powstała jedna z pierwszych wspólnot chrześcijańskich w Azji Mniejszej, a święty Jan obejmował w Efezie stanowisko biskupa. Wspominał o Efezie w Apokalipsie, gdzie miasto zostało wymienione jako jeden z Siedmiu Kościołów Apokalipsy.
Jeżeli chcemy nabrać wyobrażenia, jak wyglądało życie miejskie w starożytnym Cesarstwie Rzymskim to możemy przespacerować się ulicami miasta, zajrzeć do miejskich szaletów czy domu publicznego, a następnie rozsiąść się wygodnie w amfiteatrze lub odwiedzić bibliotekę. Efez oferuje nam wszystkie te atrakcje i z pewnością nie będziemy rozczarowani.
Na nas największe wrażenie wywarła Biblioteka Celsusa zbudowana w II wieku przed naszą erą, która w swoim czasie była jedną z największych w świecie antycznym. Dwupiętrowa fasada biblioteki została zrekonstruowana przez archeologów. Jest ozdobiona posągami czterech cnót: mądrości (Sophia), charakteru (Arete), myśli (Ennoia) oraz wiedzy (Episteme).
Na większości zwiedzających ogromne wrażenie wywiera Wielki Teatr, który mógł pomieścić do 25 000 widzów. Trzeba przyznać, że sama liczba działa na wyobraźnię, ale to trzeba zobaczyć na własne oczy i zasiąść w jednym z rzędów kamiennych siedzisk, by poczuć ogrom tego miejsca. Został wzniesiony przez Rzymian w I-II wieku n.e. na miejscu poprzedniego teatru z czasów hellenistycznych. Słynie po dziś dzień ze wspaniałej akustyki, a co więcej, nawet obecnie jest miejscem występów artystycznych, a grał w nim i śpiewał sam Elton John.
Na teren Efezu prowadzą dwa wejścia, większość wycieczek zorganizowanych rozpoczyna zwiedzanie od wejścia południowego (nieopodal odeonu), my polecamy kierunek przeciwny - od wejścia północnego (w pobliżu Wielkiego Teatru). Przed rozpoczęciem zwiedzania warto zaopatrzyć się w zapas wody pitnej oraz zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed słońcem - sporą cześć czasu spędza się tu w palących promieniach słonecznych. Ponadto na całym terenie obowiązuje zakaz palenia. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć przynajmniej 3-4 godziny, ale warto mieć więcej czasu.
Z powodu ciągle trwających prac archeologicznych i renowacyjnych może zdarzyć się sytuacja, której niektóre zabytki będą chwilowo niedostępne dla zwiedzających.
Z powodu ciągle trwających prac archeologicznych i renowacyjnych może zdarzyć się sytuacja, której niektóre zabytki będą chwilowo niedostępne dla zwiedzających.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz