czwartek, 27 października 2011

Egipt - Dolina Królów






Dolina Królów część  tebańskiej nekropolii, dolina położona na terenie Zachodnich Teb będąca miejscem spoczynku królów Egiptu w okresie od XVIII do XX dynastii. Pierwszym faraonem, który nakazał budowę swojego grobowca w dolinie, z dala od znanych nekropolii, był  Totmes I, ostatnim –Ramzes XI.
Grobowce, w Dolinie, to wykute w skale kompleksy grobowe, składające się z ciągu licznych korytarzy i sal. Niestety, już w czasach współczesnych faraonom, wiele grobów zostało otwartych i ograbionych. Proceder ten trwał przez wieki. Z tego też powodu już w czasach panowania faraonów zdarzały się sytuacje przenoszenia mumii, mające na celu ochronę ich przed zbezczeszczeniem. Współczesnym badaczom udało się odnaleźć tylko jeden niesplądrowany grobowiec -Tutanhamona. W Dolinie Królów odkryto nie tylko miejsca pochówku, ale i niedokończone komory grobowe.
Świątynia Hatszepsut zwana "Świątynią Milionów Lat" to egipska budowla sakralna zbudowana u stóp gigantycznej ściany skalnej. Świątynia różni się od tych, które oglądaliśmy w Dolinie Królów, nie jest bowiem ukryta, a wkomponowana w krajobraz. Projektantem budowli był kochanek królowej, Senmut, który na jej polecenie wzniósł monumentalny kompleks grobowy dla jej ojca .
Kolosy Memnona
Dwa gigantyczne, bo sięgające wysokości 18 metrów wysokości, posągi faraona Amenhotepa III (żyjącego na przełomie XV i XIV w. p.n.e.), znajdujące się w okolicy starożytnych Teb Zachodnich w Egipcie.
Dolinę Królów, Świątynie Hatszepsut i Kolosy Memnona odwiedzamy podczas całodniowej wycieczki do Luksoru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz