czwartek, 27 października 2011

Egipt - Dolina Królów






Dolina Królów część  tebańskiej nekropolii, dolina położona na terenie Zachodnich Teb będąca miejscem spoczynku królów Egiptu w okresie od XVIII do XX dynastii. Pierwszym faraonem, który nakazał budowę swojego grobowca w dolinie, z dala od znanych nekropolii, był  Totmes I, ostatnim –Ramzes XI.
Grobowce, w Dolinie, to wykute w skale kompleksy grobowe, składające się z ciągu licznych korytarzy i sal. Niestety, już w czasach współczesnych faraonom, wiele grobów zostało otwartych i ograbionych. Proceder ten trwał przez wieki. Z tego też powodu już w czasach panowania faraonów zdarzały się sytuacje przenoszenia mumii, mające na celu ochronę ich przed zbezczeszczeniem. Współczesnym badaczom udało się odnaleźć tylko jeden niesplądrowany grobowiec -Tutanhamona. W Dolinie Królów odkryto nie tylko miejsca pochówku, ale i niedokończone komory grobowe.
Świątynia Hatszepsut zwana "Świątynią Milionów Lat" to egipska budowla sakralna zbudowana u stóp gigantycznej ściany skalnej. Świątynia różni się od tych, które oglądaliśmy w Dolinie Królów, nie jest bowiem ukryta, a wkomponowana w krajobraz. Projektantem budowli był kochanek królowej, Senmut, który na jej polecenie wzniósł monumentalny kompleks grobowy dla jej ojca .
Kolosy Memnona
Dwa gigantyczne, bo sięgające wysokości 18 metrów wysokości, posągi faraona Amenhotepa III (żyjącego na przełomie XV i XIV w. p.n.e.), znajdujące się w okolicy starożytnych Teb Zachodnich w Egipcie.
Dolinę Królów, Świątynie Hatszepsut i Kolosy Memnona odwiedzamy podczas całodniowej wycieczki do Luksoru.

środa, 26 października 2011

Szot El Jerid słone jezioro w Tunezji








Słone jeziora są ciekawostką przyrodniczą na pograniczu pustyni skalnej i piaszczystej. Ciągną się na długości 350 km. Trzy z nich znajdują się na terytorium Tunezji. Po deszczu napełniają się wodą, która potem w słońcu bardzo szybko paruje, nadając jeziorom wygląd bezkresnej równiny ze spękaną ziemią pokrytą białym nalotem. Szot EI Jerid jest największym słonym jeziorem w Tunezji i Afryce Północnej. W maksymalnej długości osiąga 250 km, a minimalnej szerokości 20 km. Podróż przez jezioro (asfaltową drogą) jest niezapomnianym przeżyciem. W przydrożnych kanałach napełnionych wodą kryształki soli mienią się najróżniejszymi kolorami w zależności od stopnia oksydacji potasu, a rozedrgane upalna powietrze często wywołuje fatamorganę.

Sahara Tunezyjska












Tunezyjska część największej pustyni świata obejmuje obszar ciągnący się z Duzu do małej osady Bordż el Khadra, ponad 350 km na południe. Większość tego obszaru to Wielki Erg Wschodni, jedno z dwóch Saharyjskich mórz piaskowych. Erg rozpoczyna się około 50 km na południe od Duzu
i ciągnie się na długość prawie 500 km na południowy zachód aż poza granicę Algierii.
Saharę tunezyjską dzieli się na trzy główne regiony: obszar na południe od Duzu, region wokół Ksar Ghilana na Zachodzie oraz dalekie południe zwane też Grand Sud Duz, nazywane też Wiatrami od Sahary! Niewiele widoków wywiera tak duże wrażenie jak pustynne oazy. Tu, pośród jałowego, wypalonego skalnego lub piaszczystego krajobrazu znajdują się bijące źródła, chłodne sadzawki
i bogate, żyzne ogrody, ocienione palmowymi liśćmi. To tu kręcono „Gwiezdne Wojny”– jest to wielka atrakcja dla fanów tego filmu.

Tunezj - Muzeum Bardo w Tunisie













Na przedmieściach Tunisu znajduje się jedno z najciekawszych północnoafrykańskich muzeów. Usadowione
w danym pałacu Bejów husajnickich, wybudowanym już w XIII wieku. Tuniskie Bardo jest najlepszym muzeum w kraju. Wizyta w nim to ważne i ekscytujące przeżycie. Zgromadzono tu większość ważniejszych znalezisk
z licznych tunezyjskich wykopalisk.

wtorek, 25 października 2011

Tunezja El- Dżem







El-Dżem to niesamowity rzymski amfiteatr znajdujące się na drodze pomiędzy Susą, a Safakisem. Budowla otoczona jest skupiskiem małych domków. Zabytek najlepiej oglądać wczesnym rankiem, przed kursami wszystkich wycieczek. Warto również tutaj zobaczyć Muzeum Archeologiczne. Od połowy czerwca do sierpnia odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej, a także koncerty arabskiej muzyki tradycyjnej. Ruiny El-Dżemu są niewiele mniejsze od koloseum, są jednym z najlepiej zachowanych rzymskich zabytków. Wg szacunków na widowni mieściło się 30 tyś osób. Pomieszczenia pod centralną areną przeznaczone były dla gladiatorów, zwierząt I teatralnej scenografii. Dzięki przeprowadzonej renowacji można oglądać cały obiekt. El Dżem odwiedzimy na wycieczce  dwudniowej na  Saharę  - którą polecam. Ta wycieczka pokazuję nam piękno Tunezji jej zabytków, krajobrazów i niesamowitej przyrody.